Instytucjonalne podstawy bezpieczeństwa państwa w Rzeczypospolitej Polskiej; red. Bożena Dziemidok-Olszewska, Marta Michalczuk-Wlizło

Dostępność: na wyczerpaniu
Cena: 23,10 zł 23.10
Cena w innych sklepach: 23,10 zł
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 8017-226-5
Pin It

Opis

Przedmiotem publikacji są instytucje bezpieczeństwa państwa, ujmowane jako „organy i służby posiadające funkcje i uprawnienia w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa państwa”. Celem opracowania jest przedstawienie roli i kompetencji tychże instytucji w zakresie bezpieczeństwa państwa. […] Praca jest przykładem dobrego materiału dydaktycznego dla studentów, przede wszystkim na kierunku bezpieczeństwo. Obszar tematyczny, którym zajął się zespół Autorów, dotyczy problematyki mającej ścisły związek z bezpieczeństwem państwa, przede wszystkim w wymiarze wewnętrznym. Książka może służyć do nauki z różnych przedmiotów kierunkowych.

Celem pracy jest przedstawienie głównych instytucji uprawnionych w dziedzinie bezpieczeństwa państwa w Rzeczypospolitej Polskiej. W pierwszych rozdziałach poddane zostały analizie kompetencje dotyczące bezpieczeństwa państwa posiadane przez naczelne, centralne i terenowe organy władzy i administracji publicznej: parlament, Prezydenta, Radę Ministrów, wojewodę oraz organy jednostek samorządu terytorialnego. W kolejnych rozdziałach omówiono inne instytucje, wypełniające podstawową rolę w zakresie bezpieczeństwa – Siły Zbrojne RP, Policję oraz służby, inspekcje i straże. Całość uzupełniona została charakterystyką stanów nadzwyczajnych. W opracowaniu dokonano przede wszystkim charakterystyki i analizy konstytucyjno-prawnych kompetencji organów i innych instytucji w dziedzinie bezpieczeństwa państwa. Uzupełnieniem rozważań kompetencyjnych jest określenie pozycji instytucji w systemie organów państwowych oraz dodanie niezbędnych elementów praktyki politycznej.

Autorami książki są pracownicy naukowi Zakładu Systemów Politycznych Wydziału Politologii UMCS, prowadzący badania naukowe oraz zajęcia dydaktyczne w zakresie prezentowanej problematyki.

Informacje o książce

Tytuł Instytucjonalne podstawy bezpieczeństwa państwa w Rzeczypospolitej Polskiej
Autorzy/redaktorzy red. Bożena Dziemidok-Olszewska, Marta Michalczuk-Wlizło
Format, oprawa, ilość stron B5, oprawa miękka, 160 stron
ISBN 978-83-8017-226-5
Rok wydania 2018
Cena 23,10 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl