Parlamentaryzm w historii politycznej Danii; Joachim Osiński

Dostępność: duża ilość
Cena: 88,20 zł 88.20
Cena w innych sklepach: 88,20 zł
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 8017-459-7
Pin It

Opis

Jest to kolejna publikacja poświęcona problematyce ustrojowej państw regionu, wcześniej ukazały się doskonałe pozycje Autora poświęcone Finlandii i Islandii oraz Norwegii. Pokazuje ona Danię, a w tym kontekście cały region, jako wyjątkowe miejsce w dziejach oraz teraźniejszości parlamentaryzmu.

Joachim Osiński, po raz kolejny, potwierdził w tej pracy swoje kompetencje znawcy poszczególnych państw oraz całego regionu. nordyckiego Niezwykle cenna jest jego wnikliwość wynikająca ze znajomości kultury, historii oraz języków skandynawskich.. Ukazanie kwestii ustrojowych z dbałością o szczegóły procesów dziejowych o charakterze społeczno-ekonomicznych, społeczno-cywilizacyjnych w powiązaniu z dynamizmem zmian o charakterze regionalnym i globalnym to niewątpliwy, niezaprzeczalny sukces Autora. Czytelnik dostanie do rąk opracowanie, które pozwoli mu na zrozumienie procesów, a nie tylko ich potraktowanie jako fakt o charakterze prawno-ustrojowym.

Początek analiz zawartych w monografii Autor umieścił w okresie wojen napoleońskich początku XIX wieku, bowiem w tym czasie upatrywać należy genezy nowożytnej historii politycznej Królestwa Danii. Monografię zakończył analizą sytuacji przed wyborami do Folketingu, które powinny się odbyć najpóźniej 4 czerwca 2023 r. oraz próbą określenia perspektyw rozwoju systemu parlamentarnego.

W opracowaniu, w którym występują głównie ujęcia charakterystyczne  dla nauk o polityce, obok wątków konstytucyjno-prawnych analizowana jest również praktyka ustrojowa, określony styl sprawowania urzędu premiera (statsminister), mający również związek z cechami osobowości, doświadczeniem i umiejętnościami negocjacyjnymi, konkurencyjne i konsensusowe funkcjonowanie dwuizbowego Rigsdagu i jednoizbowego Folketingu oraz kontekst sytuacyjny, na który składają się wątki gospodarcze, społeczne, kulturowe w ujęciu historycznym i współczesnym. Istotne są również analizy dotyczące zachowań parlamentarnych poszczególnych deputowanych lub grup (frakcji) partyjnych wyrażające się w utrwalonej „pamięci instytucjonalnej” istniejącego od ponad 170 lat Folketingu.

Informacje o książce

Tytuł Parlamentaryzm w historii politycznej Danii
Autor/redaktor Joachim Osiński
Format, oprawa, ilość stron B5, oprawa twarda, 626 stron
ISBN 978-83-8017-459-7
Rok wydania 2022
Cena 88,20 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl