Perspektywa cyklu i biegu życia w polityce społecznej; B.Szatur-Jaworska, B. Rysz-Kowalczyk, J.Petelczyc - bezpłatny ebook

Dostępność: Bezpłatny e-book
Cena: 0,00 zł 0.00
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 8017-387-3-e
Pin It

Opis

Uwaga: ten tytuł można kupić w wersji książkowej

Uwaga: ten ebook jest bezpłatny i można go pobrać samodzielnie poniżej.

W książce autorki  przedstawiają, między innymi, propozycję porządku terminologicznego dotyczącego pojęć „cykl życia” i „bieg życia”. W ich bowiem ocenie są one zarówno w języku potocznym, jak i w publikacjach naukowych stosowane w sposób dowolny, dość przypadkowy i nie zawsze dogłębnie przemyślany.  Pomimo że w dorobku nauk społecznych można znaleźć wiele publikacji dotyczących relacji między zagadnieniami biegu lub cyklu życia a polityką (polityką publiczną, polityką społeczną), istnieje, zdaniem autorek, potrzeba dokonania systematycznej analizy specyfiki każdej z tych dwóch kategorii w nauce o polityce społecznej. Celem autorek jest zarówno ukazanie zalet i ograniczeń obu omawianych podejść badawczych, jak i usytuowanie ich w szerszym kontekście teorii polityki społecznej.

Autorki proponują, by w nauce o polityce społecznej używać – jako podstawowych – dwóch pojęć: cykl życia (ang. life cycle) i bieg życia (ang. life course) – nadając im specyficzne dla polityki społecznej definicje i traktując je nie tylko jako kategorie nauki, lecz także jako dwie swoiste perspektywy badawcze. Te perspektywy charakteryzują zarówno różnice, jak i podobieństwa. Uznają jednak, że w każdej z nich należy uwzględniać m.in.: temporalny wymiar dystrybucji osobistych i społecznych zasobów, jakie jednostki mają lub mogłyby mieć do dyspozycji, holistyczne podejście do życia człowieka, wielość czynników kształtujących cykl i bieg życia oraz występowanie momentów przełomowych (kryzysów) w cyklu i biegu życia.

 

Informacje o książce

Tytuł Perspektywa cyklu i biegu życia w polityce społecznej
Autorzy/redaktorzy Barbara Szatur-Jaworska, Barbara Rysz-Kowalczyk, Janina Petelczyc
Format, oprawa, ilość stron ebook, 200 stron
ISBN 978-83-8017-387-3
Rok wydania 2021
Cena bezpłatny ebook

Inne polecane produkty

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl