Polityka energetyczna Federacji Rosyjskiej i Republiki Turcji na przełomie XX i XXI wieku; Anna Wawryniuk

Dostępność: duża ilość
Cena: 46,20 zł 46.20
Cena w innych sklepach: 46,20 zł
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 8017-319-4
Pin It

Opis

Celem niniejszej monografii jest przedstawienie wzajemnej polityki energetycznej Federacji Rosyjskiej i Republiki Turcji. Zakres czasowy monografii to przełom XX i XXI wieku, a dokładnie od początku lat 90. XX wieku, do końca drugiej dekady XXI wieku. Okres ten stanowi interesujący fragment relacji rosyjsko-tureckich, ponieważ rozpadł się Związek Radziecki i zamknięty został zimnowojenny rozdział w historii świata, a główni gracze światowej sceny redefiniowali swoje miejsce w systemie. Pomimo tego, że po rozpadzie sowieckiego imperium Turcja nie graniczy już z Federacją Rosyjską, to jednak poprzez niestabilną sytuację na Kaukazie, a także fakt, iż zarówno Turcja, jak i Federacja Rosyjska są w regionie dominującymi i najbardziej wpływowymi aktorami, pozostają one „sąsiadami geopolitycznymi”. Ponadto początek XXI wieku pokazał rosnące aspiracje międzynarodowe Federacji Rosyjskiej pod przywództwem Władimira Putina. Natomiast w Turcji, od 2002 roku rządzi postislamska Partia Sprawiedliwości i Rozwoju, która od 2005 roku prowadzi asertywną politykę zagraniczną. Odradzaniu się mocarstwowych ambicji Rosji i Turcji towarzyszy widoczne zbliżenie między państwami, przejawiające się zarówno na poziomie politycznym czy dyplomatycznym, jak i w relacjach gospodarczych, w których energetyka odgrywa jedną z najważniejszych ról.

Publikacja stanowi ważny wkład w badania relacji rosyjsko-tureckich, określając strategiczne priorytety polityki energetycznej Rosji w relacjach z Turcją, która pomimo stosunkowo ubogich zasobów energetycznych, staje się państwem niezwykle ważnym w kontekście tranzytu surowców ze wschodu na zachód.

Współczesna polityka bezpieczeństwa energetycznego ustanowiła przestrzeń szerokiej współpracy rosyjsko-tureckiej, pomimo wielu sprzecznych interesów. Zasoby energetyczne i możliwości ich transportu stały się jednym z ważniejszych czynników kształtujących strategię obu państw w stosunku do ich partnerów, a także czynnikiem dyplomatycznym w relacjach międzypaństwowych.

Informacje o książce

Tytuł Polityka energetyczna Federacji Rosyjskiej i Republiki Turcji na przełomie XX i XXI wieku
Autor/redaktor Anna Wawryniuk
Format, oprawa, ilość stron B5, oprawa miękka, 354 strony
ISBN 978-83-8017-319-4
Rok wydania 2020
Cena 46,20 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl