Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Rola partii regionalnych w kształtowaniu polityki zagranicznej Indii wobec państw sąsiedzkich po 1991 roku; Alesandra Jaskólska
Opis
Autorka koncentruje się na wskazaniu współzależności między systemem wewnętrznym a polityką zagraniczną Indii. Przedstawione zostały stanowiska partii regionalnych jako ważnego aktora systemu wewnętrznego wobec najważniejszych kwestii polityki zagranicznej tego państwa w wymiarze politycznym i gospodarczym. W tym kontekście poddano analizie relacje partii regionalnych z rządem centralnym oraz formalne i nieformalne mechanizmy wpływu tych partii na kreowanie polityki zagranicznej Indii.
Autorka udowadnia, że partie regionalne po 1991 r. stawały się coraz ważniejszym uczestnikiem procesu decyzyjnego polityki zagranicznej Indii, będąc wyrazicielem interesów lokalnych na szczeblu ogólnokrajowym.
Zakres przedmiotowy rozprawy dotyczy zagadnień związanych z analizą roli partii regionalnych w kształtowaniu polityki zagranicznej w wybranych sferach na przykładzie stosunków Indii z poszczególnymi państwami sąsiedzkimi, co było uwarunkowane następującymi czynnikami:
- tylko pięć z dwudziestu ośmiu stanów nie graniczy z państwami lub międzynarodowymi wodami. Mieszkańcy obszarów przygranicznych stanów (Bengal Zachodni, Tamilnadu, Asam, Pendżab, Radźasthan, Gudźarat, Bihar i Uttar Pradeś) i terytorium związkowego (Dźammu i Kaszmir) zazwyczaj należą do tej samej grupy etnicznej co ludność zamieszkująca za granicą państwa, z którym graniczą. Ma to wpływ na lepsze zrozumienie przez partie regionalne uwarunkowań lokalnych, które mogą wpływać na efektywność polityki zagranicznej Indii;
- programy wyborcze, wypowiedzi liderów oraz członków partii odnoszą się głównie do relacji z wybranymi państwami sąsiedzkimi. Priorytetem partii regionalnych jest rozwój gospodarczy oraz/lub kwestie związane z rozwijaniem współpracy z państwami sąsiedzkimi.
- rozwijanie relacji z państwami sąsiedzkimi w latach 70. i 80. XX wieku nie było priorytetem rządu centralnego. Dopiero po 1991 r. nastąpiło nowe otwarcie w stosunkach Indii z państwami sąsiedzkimi. Zintensyfikowanie (przez rząd centralny) relacji z państwami sąsiedzkimi skutkowało większym zaangażowaniem w proces decyzyjny polityki zagranicznej rządów stanowych, a co za tym idzie, reprezentujących je partii regionalnych.
Informacje o książce
Tytuł | Rola partii regionalnych w kształtowaniu polityki zagranicznej Indii wobec państw sąsiedzkich po 1991 roku |
Autor/redaktor | Alesandra Jaskólska |
Format, oprawa, ilość stron | B5, oprawa miękka, 262 strony |
ISBN | 978-83-8017-501-3 |
Rok wydania | 2023 |
Cena | 42,00 zł |
- Mediacja w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy i lekarzy dentystów; Paulina Tomaszewska
- Europejska integracja: polityczne i historyczne doświadczenie. Polska i ukraińska młodzież w obliczu wojny; red. Mateusz Kamionka, Sofiia Pishchanska
- Inteligentne miasta w pandemii; Hanna Godlewska-Majkowska, Paulina Legutko-Kobus, Jacek Sierak