Słownictwo "Rozpraw Literackich" Maurycego Mochnackiego; Milena Wojtyńska-Nowotka

Dostępność: duża ilość
Cena: 33,60 zł 33.60
Cena w innych sklepach: 33,60 zł
ilość egz.
dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 8017-237-1
Pin It

Opis

Monografia autorstwa Mileny Wojtyńskiej-Nowotki podejmuje problematykę dotąd nieopracowaną w polskiej literaturze językoznawczej:

1) zasobu leksykalnego jednego z kreatorów polskiego romantyzmu – Maurycego Mochnackiego – na podstawie jednego z jego najważniejszych dzieł, tj. Rozpraw literackich;

2) relacji między warstwą leksykalną idiolektu Maurycego Mochnackiego a leksyką XIX-wiecznej polszczyzny; 3) wkładu Maurycego Mochnackiego w rozwój systemu języka polskiego pierwszego trzydziestolecia XIX w.

To studium wpisuje się w nurt badań strukturalistycznych z zastosowaniem zarówno synchronicznych, jak i diachronicznych metod badawczych. Obejmuje ono analizę statystyczną słownictwa w tekście Rozpraw literackich, klasyfikację genetyczną słownictwa rodzimego i zapożyczonego oraz opis jego zróżnicowania na pola leksykalno-semantyczne.

Opracowanie, wartościowo poznawcze i oryginalne naukowo, należy oceniać jako dojrzały wkład w rozwój naszej wiedzy o kształcie i ewolucji języka polskiego w XIX wieku.

Informacje o książce

Tytuł Słownictwo "Rozpraw Literackich" Maurycego Mochnackiego
Autor/redaktor Milena Wojtyńska-Nowotka
Format, oprawa, ilość stron B5, oprawa miękka, 242 strony
ISBN 978-83-8017-237-1
Rok wydania 2019
Cena 33,60 zł

Opinie o produkcie (1)

10 lutego 2021

Niezwykle cenna pozycja na półce każdego badacza języka idiolektu artystycznego (i nie tylko). Książka autorstwa dr Mileny Wojtyńskiej-Nowotki może zainspirować do przeprowadzenia podobnych analiz w zakresie leksyki twórców innych epok. Monografia godna polecenia wszystkim tym, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o języku polskim w sposób przystępny, ciekawy i zarazem ściśle naukowy.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl