O filmach politycznych. Między polityką, politycznością i ideologią; Kamil Minkner

Dostępność: duża ilość
Cena: 37,80 zł 37.80
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 7151-059-5
Pin It

Opis

Tytuł: O filmach politycznych. Między polityką, politycznością i ideologią
Autorzy: Kamil Minkner
rok wyd. 2012
format B5, oprawa miękka, 350 stron
ISBN: 978-83-7151-059-5
cena detaliczna: 37,80 zł
cena hurtowa: 28,35 zł

O książce:

Książka stanowi kompleksowe wprowadzenie do zagadnienia relacji między filmem a polityką i ideologią. W takim ujęciu utwór filmowy może być traktowany zarówno jako ilustracja działania różnych mechanizmów społeczno-politycznych (np. w dydaktyce z zakresu nauk społecznych), jak i punkt odniesienia w debacie publicznej (np. gdy porusza on problemy moralnie kontrowersyjne). Ponadto film nierzadko stawał się – również w sensie dosłownym – częścią polityki, przeistaczając się w narzędzie służące do stymulacji aktywności politycznej (np. jako środek propagandy politycznej lub krytyki władzy).

Prezentowane analizy filmów dowodzą, że polityka to nie tylko walka o władzę, ale także konfrontacja określonych wyobrażeń społecznych w publicznej przestrzeni symbolicznej. Polityczna może być przy tym zarówno treść filmu (bezpośrednio albo metaforycznie), jak i jego forma (np. paradokumentalna lub awangardowa). Z kolei, niepolityczny film może zostać politycznie uwikłany.

Dydaktykom w zakresie nauk społecznych niniejsza praca pozwoli uatrakcyjnić prowadzone zajęcia., zwłaszcza przy okazji omawiania takich zagadnień, jak: władza, komunikacja polityczna, podmiotowość polityczna, propaganda i perswazja polityczna, świadomość polityczna, popkulturyzacja polityczna. Filmoznawcom zaś lektura niniejszego opracowania umożliwi wyjście poza radykalne, jednostronne i często zupełnie dalekie od powszechnego rozumienia koncepcje polityki i ideologii. Zadowoleni powinni być również pasjonaci kina, zwłaszcza politycznego i społecznie zaangażowanego, ponieważ otrzymują jedyną na polskim rynku wydawniczym publikację, która dogłębnie analizuje takie filmowe formy, jak political fiction, a także polityczne dramaty, thrillery, komedie i satyry. Osoby zainteresowane szeroko rozumianym życiem społecznym otrzymują natomiast książkę, która pozwala zrozumieć chociażby to, jak często, oglądając filmy nawet niepoważne, jesteśmy narażeni na rozmaite ideologiczne pułapki oraz to, jak możemy się przed nimi chronić.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl