Separatyzm baskijski. Historia - współczesność - perspektywy; Anna Llanos-Antczak

Dostępność: duża ilość
Cena: 33,60 zł 33.60
Cena w innych sklepach: 33,60 zł
ilość egz.

towar niedostępny

dodaj do przechowalni
Ocena: 0
Kod produktu: 8017-280-7
Pin It

Opis

Publikacja opisuje narastanie tendencji separatystycznych i nacjonalistycznych w Europie i na świecie dając za przykład Kraj Basków. Tendencje te wzmagają dążenia separatystyczne w Hiszpanii, gdzie dodatkowo nastąpiła konsolidacja ekstremistycznych organizacji mniejszości narodowych, prowadząc do działań o charakterze radykalnym oraz będąc inspiracją (w sensie negatywnym) dla podobnych ruchów nie tylko na Półwyspie Iberyjskim, ale także w innych regionach Europy i świata.

Monografia ma na celu zaprezentowanie korzeni nacjonalizmu baskijskiego i powodów, dla których powstała organizacja ETA, która na początku cieszyła się poparciem niemal całego swojego narodu, a później zaczęła je tracić tak, aby w końcu zostać potępioną jako brutalna organizacja terrorystyczna, oraz analizę możliwych sposobów rozwiązania sprawy baskijskiej.

Monografia porusza także wiele innych kwestii dotyczących szeroko pojętego problemu nacjonalizmu baskijskiego. Pierwszy rozdział traktuje o konfliktach etnicznych, nacjonalizmie i jego odmianach oraz terroryzmie, aby stworzyć teoretyczną bazę dla analizy konkretnego przykładu, jakim jest separatyzm baskijski.

Dwa kolejne rozdziały prezentują historię konfliktu, z czego pierwszy dotyczy genezy nacjonalizmu baskijskiego aż do powstania ETA, podczas gdy kolejny ilustruje działalność tej organizacji do chwili obecnej. Ostatni rozdział to analiza zaplecza ideologiczno-politycznego nacjonalizmu baskijskiego oraz próba przedstawienia nowych koncepcji rozwiązania problemu. Wnioski z badań ujęte zostały w zakończeniu. Monografia powstała na podstawie wnikliwej analizy dokumentów i literatury przedmiotu, głównie w języku hiszpańskim, a także polskim i angielskim.

Autorka korzystała także z własnych doświadczeń, głównie z rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami Baskonii podczas licznych wizyt w Hiszpanii.

Informacje o książce

Tytuł Separatyzm baskijski. Historia - współczesność - perspektywy
Autor/redaktor Anna Llanos-Antczak
Format, oprawa, ilość stron B5, oprawa miękka, 130 stron
ISBN 978-83-8017-280-7
Rok wydania 2019
Cena 33,60 zł

Opinie o produkcie (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl